MAY SALE! Get Math Mammoth and Make It Real Learning digital downloads at 28% off — right here at the MathMammoth.com website. Use coupon code FESP-QJQ7-QYVC at checkout. Offer valid through May 27, 2024.
^

Unit rates and more about proportions - 7th grade math

A unit rate is a rate where the second term in the rate is 1 of something, such as $5 per $1 or 65 miles : 1 hour. You can always solve the unit rate from a non-unit rate by dividing. For example, if you have the rate $46 per 6.5 hours, divide $46 by 6.5 to get the rate per 1 hour.

I solve word problems involving unit rates, and also show how unit rate relates to SLOPE in a linear equation. Basically, slope gives you the unit rate!





See also

How to find the unit rate, including with fractions

Math Mammoth Grade 7 curriculum (pre-algebra)

Back to pre-algebra videos index

Back to the index of all videos