August SALE! Get Math Mammoth and Make It Real Learning downloads & CDs at 27% off — right here at the MathMammoth.com website. Use coupon code M3Z2-VXC5-G8P4 at checkout. Offer valid through September 1, 2019.



^

An introduction to unit rates

This is a simple beginner lesson (for about 6th grade level) concerning UNIT RATES.

A unit rate is a ratio where the second term of the ratio is ONE of something. I give examples of unit rates, such as $8.45 per kilogram, 56 miles per hour, 18 pupils to 1 teacher, or 4 balloons for each kid.

Next, we change various non-unit rates to unit rates, which is very simple: all you need to do is DIVIDE. For example, the rate "122 words in 5 minutes" is converted into an unit rate by dividing 122/5, which is 24.4, and writing the "words per minute" after it. So "122 words in 5 minutes" is equivalent to the unit rate 24.4 word per minute.

In the 2nd part of this lesson we solve several word problems involving unit rates.





See also

Word problems involving unit rates — video lesson

Math Mammoth Grade 6 curriculum

Back to 6th grade videos index

Back to the index of all videos

WAIT!

Receive my monthly collection of math tips & resources directly in your inbox — and get a FREE Math Mammoth book! :)


We respect your email privacy.
You can unsubscribe at any time.

Math Mammoth Tour


Confused about the different options? Take a virtual email tour around Math Mammoth! You'll receive:

An initial email to download your GIFT of over 400 free worksheets and sample pages from my books. Six other "TOURSTOP" emails that explain the important things and commonly asked questions concerning Math Mammoth curriculum. (Find out the differences between all these different-colored series!)

This way, you'll have time to digest the information over one or two weeks, plus an opportunity to ask me personally about the curriculum.
A monthly collection of math teaching tips & Math Mammoth updates (unsubscribe any time)
We respect your email privacy.

Note: You will FIRST get an email that asks you to confirm your email address. If you cannot find this confirmation email, please check your SPAM/JUNK folder.

"Mini" Math Teaching Course


This is a little "virtual" 2-week course, where you will receive emails on important topics on teaching math, including:

- How to help a student who is behind
- Troubles with word problems
- Teaching multiplication tables
- Why fractions are so difficult
- The value of mistakes
- Should you use timed tests
- And more!

You will also receive:

A GIFT of over 400 free worksheets and sample pages from my books right in the very beginning. smile A monthly collection of math teaching tips & Math Mammoth updates (unsubscribe any time)
We respect your email privacy.

Note: You will FIRST get an email that asks you to confirm your email address. If you cannot find this confirmation email, please check your SPAM/JUNK folder.

Maria's Math Tips


Enter your email to receive math teaching tips, resources, Math Mammoth news & sales, humor, and more! I tend to send out these tips about once monthly, near the beginning of the month, but occasionally you may hear from me twice per month (and sometimes less often). smile

Peek at the previous tips here.

You will also receive:

  • A GIFT of over 400 free worksheets and sample pages from my books. smile
We respect your email privacy.