This is a simple beginner lesson (for about 6th grade level) concerning UNIT RATES.
A unit rate is a ratio where the second term of the ratio is ONE of something. I give examples of unit rates, such as $8.45 per kilogram, 56 miles per hour, 18 pupils to 1 teacher, or 4 balloons for each kid.
Next, we change various non-unit rates to unit rates, which is very simple: all you need to do is DIVIDE. For example, the rate "122 words in 5 minutes" is converted into an unit rate by dividing 122/5, which is 24.4, and writing the "words per minute" after it. So "122 words in 5 minutes" is equivalent to the unit rate 24.4 word per minute.
In the 2nd part of this lesson we solve several word problems involving unit rates.
Word problems involving unit rates — video lesson
Math Mammoth Grade 6 curriculum
Math Mammoth TourConfused about the different options? Take a virtual email tour around Math Mammoth! You'll receive: An initial email to download your GIFT of over 400 free worksheets and sample pages from my books. Six other "TOURSTOP" emails that explain the important things and commonly asked questions concerning Math Mammoth curriculum. (Find out the differences between all these different-colored series!)This way, you'll have time to digest the information over one or two weeks, plus an opportunity to ask me personally about the curriculum. A monthly collection of math teaching tips & Math Mammoth updates (unsubscribe any time) We respect your email privacy.
Note: You will FIRST get an email that asks you to confirm your email address. If you cannot find this confirmation email, please check your SPAM/JUNK folder. |
"Mini" Math Teaching CourseThis is a little "virtual" 2-week course, where you will receive emails on important topics on teaching math, including:
- How to help a student who is behind You will also receive: A GIFT of over 400 free worksheets and sample pages from my books right in the very beginning.![]() We respect your email privacy.
Note: You will FIRST get an email that asks you to confirm your email address. If you cannot find this confirmation email, please check your SPAM/JUNK folder. |
Maria's Math TipsEnter your email to receive math teaching tips, resources, Math Mammoth news & sales, humor, and more! I tend to send out these tips about once monthly, near the beginning of the month, but occasionally you may hear from me twice per month (and sometimes less often). Peek at the previous tips here. You will also receive:
We respect your email privacy.
|